Rok za podnošenje prijave za utvrđivanje naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine ističe 31. jula

Rok za podnošenje prijave za utvrđivanje naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine ističe 31. jula

15. jul 2020.

Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara (“Zakon“)  propisana je obaveza pravnih lica i preduzetnika koji obavljaju delatnost za koju se smatra da ima negativan uticaj na životnu sredinu da plate naknadu za zaštitu i unapređivanje životne sredine (“Eko-taksa“).

Obveznici naknade

Zakon propisuje sledeće obveznike naknade:

  • pravno lice i preduzetnik koje obavlja određene aktivnosti koje utiču na životnu sredinu, odnosno fizičko lice koje utiče na životnu sredinu;
  • vlasnik teretnih vozila, odnosno lica koja obavljaju transport nafte i naftnih derivata, odnosno sirovina, proizvoda i poluproizvoda hemijskih i drugih opasnih materija iz industrije ili za industriju na teritoriji jedinice lokalne samouprave sa statusom ugrožene životne sredine na području od značaja za Republiku Srbiju.

Krijterijumi za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu

Uredbom o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu prema stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu koji nastaje obavljanjem aktivnosti, iznosima naknada (“Uredba“) koja je stupila na snagu 07.12.2019. godine, propisani su bliži kriterijumi za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu kao i iznosi naknada za zaštitu i unapređivanje životne sredine.

Navedeni kriterijumi se utvrđuju u okviru pretežne delatnosti koju obavlja obveznik naknade, pri čemu se pod pretežnom delatnošću smatra:

  • delatnost koja je registrovana kod Agencije za privredne registre;
  • delatnost čijim je obavljanjem pravno lice i preduzetnik ostvario najviše prihoda u godini koja prethodi godini za koju se vrši utvrđivanje naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine.

Spisak delatnosti u zavisnosti od stepena uticaja na životnu sredinu – mali, srednji i veliki uticaj, propisan je u prilogu Uredbe, a iznosi naknada su određeni u zavisnosti od stepena uticaja i veličine pravnog lica/preduzetnika.

Na primer, srednje pravno lice čija aktivnost u okviru delatnosti ima srednji negativni uticaj na životnu sredinu, biće u obavezi da plati Eko-taksu u iznosu od 250.000,00 dinara na godišnjem nivou.

Rok za podnošenje prijave

Odredbama člana 138. Zakona propisano je da su pravna lica i preduzetnici koji su obveznici Eko-takse, dužni da do 31. jula podnesu prijavu sa podacima od značaja za utvrđivanje naknade organu jedinice lokalne samouprave u čijoj su nadležnosti utvrđivanje, kontrola i naplata javnih prihoda.

Prijava se podnosi i u slučaju promene podataka koji su od uticaja na utvrđivanje naknade, u roku od 15 dana od dana nastanka promene.

Obrazac prijave propisan je Pravilnikom o izgledu, sadržini i načinu dostavljanja prijave sa podacima od značaja za utvrđivanje naknade koju je obveznik naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine dužan da podnese organu jedinice lokalne samouprave, odnosno prijave koju je obveznik naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine dužan da podnese nadležnom organu jedinice lokalne samouprave, odnosno gradskoj upravi mesečno za preuzimanja, odnosno isporuke robe u toku meseca.

Ovaj članak je isključivo informativne prirode i ne predstavlja pravni savet. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije, budite slobodni da nas kontaktirate.