Liberalizacija pravila za boravak i rad stranaca u Republici Srbiji
16. avgust 2023.U Službenom glasniku Republike Srbije br. 62/2023 od 27. jula 2023. godine objavljene su izmene i dopune Zakona o strancima (Službeni glasnik RS br. 24/2018, 31/2019 i 62/2023) i Zakona o zapošljavanju stranaca (Službeni glasnik RS br. 128/2014, 113/2017, 50/2018, 31/2019 i 62/2023) („Zakoni“), koje su stupile na snagu 4. avgusta 2023. godine.
Pojedine izmene i dopune Zakona počele su da se primenjuju već od datuma stupanja na snagu, s tim da će primena većine odredaba koje su usmerene ka olakšavanju, odnosno pojednostavljivanju postupka izdavanja odobrenja i dozvola strancima početi 1. februara 2024. godine, po usvajanju potrebnih podzakonskih akata i ispunjenju neophodnih materijalno-tehičkih uslova.
Kao što je prethodno pomenuto, osnovni cilj izmena i dopuna Zakona jeste digitalizacija administrativnih postupaka u pogledu regulisanja statusa stranaca u Republici Srbiji, kao i liberalizacija postupka njihovog zapošljavanja.
U nastavku donosimo pregled najznačajnijih novina:
1. Jedinstvena dozvola za privremeni boravak i rad stranca
Izmenama i dopunama Zakona propisan je jedinstveni postupak za izdavanje odobrenja za privremeni boravak i dozvole za rad stranca.
Strancu se izdaje jedinstvena dozvola za privremeni boravak i rad, i to u postupku pred Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srbije, u kojem učestvuje i Nacionalna služba za zapošljavanje („NSZ“), koja proverava ispunjenost uslova za zapošljavanje.
Predmetni postupak se sprovodi elektronskim putem, tj. zahtev se podnosi posredstvom jedinstvenog veb portala („Jedinstveni portal“), uz koji zahtev se na isti način, tj. elektronski prilažu svi potrebni dokazi. Jedinstvena dozvola se izdaje u vidu biometrijskog dokumenta (umesto do sada korišćene nalepnice utisnute u pasoš stranca) i može biti izdata na period od tri godine (sa mogućnošću produženja).
Na Jedinstvenom portalu se podnosi i zahtev za sprovođenje testa tržišta rada, koji na zahtev poslodavca sprovodi nadležna organizaciona jedinica NSZ, u zakonom propisanim slučajevima.
Pored stranca, zahtev za izdavanje jedinstvene dozvole za boravak i rad sada može podneti i poslodavac (u ime stranca), odnosno lice koje oni ovlaste. O podnetom zahtevu, nadležni organ odlučuje u roku od 15 dana od dana dostavljanja urednog zahteva.
Pojedinim kategorijama stranaca (stranac koji je član uže porodice državljanina Republike Srbije i stranac koji se zapošljava), procedura pribavljanja jedinstvene dozvole dodatno olakšana je tako što prilikom podnošenja zahteva nemaju obavezu prilaganja dokaza o sredstvima za izdržavanje i zdravstvenom osiguranju tokom planiranog boravka.
Za vreme važenja jedinstvene dozvole stranac, odnosno poslodavac u ime stranca (ili pravno ili fizičko lice ovlašćeno od strane stranca ili poslodavca), može podneti zahtev za promenu osnova rada, promenu poslodavca ili za zapošljavanje kod dva ili više poslodavca, takođe elektronskim putem na Jedinstvenom portalu. O predmetnom zahtevu odlučuje mesno nadležna organizaciona jedinica NSZ, u roku od 10 dana od dana prijema urednog zahteva, pri čemu se saglasnost dostavlja podnosiocu zahteva istim putem, tj. preko Jedinstvenog portala.
2. Važenje i produženje privremenog boravka
Bez obzira na zakonski osnov, privremeni boravak se može odobriti na period do tri godine (umesto dosadašnje jedne godine) i može se produžavati na isti period, u zavisnosti od postojanja razloga zbog kojih se odobrava u svakom pojedinačnom slučaju.
Pored toga, produžen je i vremenski period u kojem se može podneti zahtev za produženje privremenog boravka, tako da se isti može podneti najranije tri meseca, a najkasnije do isteka roka važenja jedinstvene dozvole (umesto do sada propisane obaveze da se ovaj zahtev podnese najkasnije 30 dana pre isteka važećeg privremenog boravka).
Stranac je u obavezi da, u roku od 30 dana od dana prestanka važenja ugovora o radu ili drugog ugovora kojim bez zasnivanja radnog odnosa ostvaruje prava po osnovu rada, zaključi novi ugovor (o radu, odnosno drugi adekvatan ugovor), u suprotnom će se primeniti zakonski uslovi za ulazak, kretanje, boravak i vraćanje stranaca. Drugim rečima, stranac neće automatski izgubiti pravo na boravak i rad u Republici Srbiji danom prestanka radnog angažovanja po osnovu kojeg je prethodno pribavio potrebne dozvole, već dobija mogućnost da pronalaženjem novog zaposlenja u naznačenom roku očuva svoj status, tj. dozvole.
3. Pravo na rad bez izdavanja dozvole za rad
Nadalje, precizirano je i u kojim uslovima stranac može obavljati rad u Republici Srbiji bez izdate jedinstvene dozvole (npr. stranci kojima je privremeni boravak odobren po osnovu spajanja porodice sa državljaninom Republike Srbije ili strancem kojem je odobreno stalno nastanjenje, zatim po osnovu posedovanja nekretnine, humanitarnog boravka, studiranja, naučno istraživačkog rada, volontiranja i drugi).
4. Stalno nastanjenje
Stalno nastanjenje u Republici Srbiji se može odobriti nakon tri godine neprekidnog boravka na teritoriji Republike Srbije (umesto dosadašnjih pet godina).
Zahtev za odobrenje stalnog nastanjenja se takođe podnosi putem Jedinstvenog portala, pri čemu stranci kojima je odobreno stalno nastanjenje imaju pravo na rad u Republici Srbiji bez izdavanja jedinstvene dozvole.
Pored navedenog, uveden je poseban osnov za odobrenje stalnog nastanjenja – srpsko poreklo, na osnovu kojeg se strancu može odobriti stalno nastanjenje nezavisno od dužine boravka na teritoriji Republike Srbije.
5. Viza D
Radno angažovanje u Republici Srbiji je olakšano i strancima koji poseduju vizu za duži boravak (tzv. viza D) izdatu po osnovu zapošljavanja, tj. navedena viza, pored odobrenja za boravak, predstavlja i dozvolu za rad u periodu njenog važenja (najduže 180 dana).
Inače, zahtev za izdavanje ove vize se podnosi lično, takođe elektronskim putem, a najranije tri meseca pre početka nameravanog dolaska u Republiku Srbiju.
6. Ostale novine
Pored navedenog, uređen je postupak procene koju NSZ vrši radi provere ispunjenosti uslova za zapošljavanje stranca, posebne slučajeve zapošljavanja stranca i samozapošljavanje stranca. Tako, u pogledu upućenih lica, te za slučajeve kretanja u okviru privrednog društva, propisano je da se procena vrši na period do tri godine, uz mogućnost produženja takođe do tri godine (do usvajanja ovih izmena, radna dozvola za upućena lica i kretanje u okviru privrednog društva se mogla izdati na period do jedne godine, te produžiti najviše do dve godine).
Nadalje, ukinuta je obaveza čuvanja dokaza o ispunjenju uslova za zapošljavanje stranca u poslovnom prostoru u kome stranac radi, usled čega poslodavci ove dokumente mogu čuvati shodno svojim organizacionim mogućnostima i potrebama.
Takođe, pooštrene su novčane kazne za neusaglašenost sa zakonskim odredbama.
Ovaj članak je isključivo informativne prirode i ne predstavlja pravni savet. Ukoliko su Vam potrebne dodatne informacije, budite slobodni da nas kontaktirate.